assadSyryjski prezydent Baszar al-Assad powiedział w wywiadzie dla brytyjskiego tygodnika, że siła zachodnich mocarstw w jego kraju coraz bardziej słabnie. Jednocześnie zakwestionował on ich zaangażowanie w zwalczanie Państwa Islamskiego i pochwalił rosyjskie naloty na pozycje terrorystów.

Al-Assad udzielił wywiadu centroprawicowemu tygodnikowi „The Sunday Times”. Stwierdził w nim, że rola zachodnich mocarstw w syryjskim konflikcie słabnie, ponieważ mają one coraz mniej do powiedzenia w toczonych walkach przeciwko Państwu Islamskiemu. Jednocześnie nie są one też w stanie wytłumaczyć w sposób klarowany swojego zaangażowania na Bliskim Wschodzie. Zdaniem syryjskiego prezydenta dość wątpliwe są również ich intencje dotyczące ekstremistów, bowiem szmuglowali oni ropę z irackich złóż naftowych pod okiem amerykańskich satelitów i dronów, dzięki czemu cały czas mieli środki finansowe na swoją działalność.

Jednocześnie al-Assad pochwalił zaangażowanie Rosji w konflikt w jego kraju. Rosja ma mieć bowiem siłę uderzeniową, jakiej nie posiada syryjskie wojsko, dlatego też dopiero po ich interwencji siły Państwa Islamskiego zaczęły się kurczyć. Syryjski prezydent dodał, że Rosjanie nigdy nie ingerowali w wewnętrzne sprawy jego kraju i nie wpływali na politykę prowadzoną przez władze w Damaszku.

Syryjski przywódca określił trwający konflikt jako „coś pośredniego między zimną wojną a trzecią wojną światową”, odrzucając jednocześnie możliwość rozwiązania go w chwili obecnej za pomocą negocjacji. Al-Assad uważa bowiem, że jego przeciwnicy to religijni fanatycy, którzy są wspierani przez kraje takie jak Arabia Saudyjska, Turcja, Wielka Brytania, Francja czy Stany Zjednoczone. Jeśli zaś dżihadyści nie będą mieli zagranicznego wsparcia, wtedy łatwiej uda się ich pokonać.

Jeśli chodzi o Aleppo, al-Assad podkreślił znaczenie tego miasta dla całej syryjskiej gospodarki. Jego zdaniem część Aleppo jest obecnie zajmowana przez terrorystów, stąd należy kontynuować wobec nich działania wojenne. Jednocześnie prezydent Syrii oskarżył rebeliantów o używanie cywili w charakterze żywych tarcz.

Na podstawie: presstv.ir, tvp.info.