stan-sluzby-zdrowiaPrzyjęta przez parlament rządowa nowelizacja ustawy o świadczeniach zdrowotnych przewiduje, że dostęp do podstawowej opieki medycznej będzie rozszerzony także na osoby nieposiadające ubezpieczenia zdrowotnego. Wśród przeciwników tego rozwiązania znaleźli się między innymi narodowcy z grupy cyrkowej Pawła Kukiza.

Zmiany w prawie przewidują, że osoba korzystająca ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także w nocy i w święta) nie poniesie związanych z tym kosztów, nawet jeśli nie będzie możliwe potwierdzenie jej uprawnień wynikających z posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Nie będzie to jednak dotyczyło refundacji leków przepisanych przez lekarza i dostępnych w aptece. Autorzy nowelizacji ustawy o świadczeniach zdrowotnych podkreślają, iż osoby potrzebujące pomocy medyka nie będą obawiały się przyjść do odpowiedniej placówki, bowiem nie będą miały pieniędzy na opłacenie kosztów związanych z wizytą.

Za nowelizacją prawa zagłosowało 245 posłów, przeciwko było 165, natomiast 4 posłów wstrzymało się do głosu. Wśród przeciwników powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej znaleźli się politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej, a także 18 cyrkowców z Ruchu Kukiz’15. Wśród nich znaleźli się m.in. parlamentarzyści reprezentujący stowarzyszenie Endecja. Przeciwko głosował też prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki.

To nie pierwszy raz, kiedy „nowocześni endecy” głosują ramię w ramię z liberałami. Wcześniej przedstawiciele Endecji razem z posłami Nowoczesnej opowiedzieli się m.in. przeciwko ustanowieniu minimalnej stawki godzinowej.

Na podstawie: polskieradio.pl, sejm.gov.pl.