Rosyjski ostrzał artyleryjski Charkowa spowodował zniszczenie pomnika żydowskich ofiar rozstrzeliwań dokonanych w czasie II wojny światowej. Z tego powodu ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski ponownie wystąpił z przesłaniem do światowych Żydów, domagając się od nich otwartego potępienia rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Siły Zbrojne Ukrainy doniosły w sobotę o ostrzale artyleryjskim miejscowości znajdujących się na terenie obwodu charkowskiego. W wyniku działań Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej miało więc dojść do zniszczenia pomnika ofiar Holokaustu na uroczysku Drobyćkyj Jar. Monument przypominający menorę został ustawiony w miejscu rozstrzeliwania ludności żydowskiej przez Niemców i Ukraińską Policję Pomocniczą.

Sprawę nagłośniły również Ambasada Ukrainy w Izraelu, Ambasada Izraela na Ukrainie, Zjednoczona Społeczność Żydowska na Ukrainie oraz ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Szef dyplomacji naszego wschodniego sąsiada, Dmytro Kuleba, skrytykował Rosję za zniszczenie pomnika i wezwał Izrael do otwartego potępienia rosyjskich operacji prowadzonych na ukraińskim terytorium.

Do sprawy pomnika w Drobyćkyjm Jarze pod Charkowem odniósł się również ukraiński prezydent. Zełenski powiedział więc, że Rosja po raz kolejny dopuściła się zbrodni przeciw historii i sprawiedliwości historycznej. Tym razem miała „zdenazyfikować w swoim stylu” monument upamiętniający rozstrzelanie od 15 do nawet 20 tys. Żydów.

Przy tej okazji ukraińska głowa państwa pytała retorycznie społeczność żydowską na całym świecie, ile jeszcze zbrodni przeciwko wspólnej pamięci o Holokauście będzie mogła dopuścić się Rosja.

Zełenski uderzył w podobne tony już na początku marca, gdy rosyjskie wojsko dokonało bombardowań celów znajdujących się w pobliżu pomnika ofiar Holokaustu w Babim Jarze pod Kijowem. Twierdził wówczas, że w czasie wojny na Ukrainie w ten sposób „rodzi się nazizm”, dlatego Żydzi z całego świata powinni zabrać głos. Na początku tego tygodnia wzbudził zaś kontrowersje przemówieniem do Knesetu, porównując konflikt właśnie do Holokaustu.

Na podstawie: interia.pl, pravda.com.ua.

Zobacz również: