Ministerstwo Rozwoju i Technologii zasiliło Fundusz Dopłat kwotą blisko 1,2 miliarda złotych. Dzięki tym pieniądzom ma być możliwe między innymi szybkie wybudowanie mieszkań, które zostaną przekazane uchodźcom z Ukrainy. O konieczności ich powstania mówił w tym tygodniu ambasador Ukrainy w Polsce, Andrij Deszczyca.

Sekretarz stanu w resorcie rozwoju i technologii, Piotr Uściński poinformował o poważnym zasileniu gotówką Funduszu Dopłat. Instytucja działająca w ramach Banku Gospodarstwa Krajowego jest zasilana z rezerwy celowej budżetu państwa, zaś jej głównym celem jest wsparcie finansowe budownictwa socjalnego i komunalnego.

Właśnie z tego powodu rząd Mateusza Morawieckiego postanowił przekazać Funduszowi Dopłat blisko 1,2 mln złotych. Samorządy będą mogły pozyskać z niego dotacje do budowy mieszkań tymczasowych, które według serwisu PortalSamorzadowy.pl mają być przede wszystkim przekazane uciekającym przed wojną ukraińskim uchodźcom.

Uściński wyraźnie zachęca administrację lokalną do pozyskiwania pieniędzy z Funduszu Dopłat, bo mogą one pozwolić na pokrycie nawet 80 proc. kosztów inwestycji. Sama realizacja budowy mieszkań i remontów już istniejących lokali może zaś potrwać nie więcej niż 36 miesięcy.

Przekazanie dotacji na budowę mieszkań dla Ukraińców niemalże pokryło się z deklaracją ukraińskiego ambasadora. Deszczyca informował w tym tygodniu, że rozmawia z rządzącymi o konieczności stworzenia programu mieszkaniowego dla jego rodaków. Jednocześnie Najwyższa Izba Kontroli ogłosiła niedawno fiasko wcześniejszego projektu „Mieszkania Plus”.

Na podstawie: portalsamorzadowy.pl.

Zobacz również: