Ukraiński ambasador Andrij Deszczyca ma omawiać z rządem Mateusza Morawieckiego przygotowanie programu budowy mieszkań dla Ukraińców. Zapowiedzi dyplomaty na ten temat pojawiły się zaledwie kilka dni po raporcie Najwyższej Izby Kontroli, miażdżącym dla wcześniejszych rządowych planów zapewnienia własnych „czterech kątów” Polakom.

Deszczyca udzielił wywiadu ukraińskiemu portalowi „Europejska Prawda”, w którym przede wszystkim wyraził uznanie dla Polaków, przyjmujących ukraińskich uchodźców i zaangażowanych w pomoc oficjalną i prywatną. Podkreślił jednocześnie, że Ukraińcy liczą na szybki powrót do domów i z tego powodu pozostają na terenach przygranicznych. Możliwości województw podkarpackiego i lubelskiego mają się jednak wyczerpywać, dlatego dyplomata zachęca obywateli swojego kraju do podróży w dalsze zakątki Polski.

Nie wszyscy uchodźcy z Ukrainy zamierzają jednak w przyszłości wracać do ojczyzny. Deszczyca mówi o tym w kontekście problemu mieszkaniowego związanego z napływem dużej liczny ukraińskich obywateli. Wielu z nich mieszka obecnie w prywatnych domach, akademikach czy hotelach. Już niedługo może to stwarzać problemy, dlatego dyplomata ma obecnie pracować z rządem Morawieckiego nad specjalnym programem.

Miałby on doprowadzić do szybkiej budowy jakościowych mieszkań dla Ukraińców chcących na stałe pozostać w Polsce. Deszczyca dodał, że programem tym są zainteresowane nie tylko władze centralne, lecz również samorządy. Chcą one bowiem zatrzymać ukraińskich uchodźców w naszym kraju, aby w ten sposób pozyskać nową siłę roboczą. Na samą budowę mieszkań rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy zamierza zaś pozyskać środki Unii Europejskiej.

Ambasador Ukrainy w Polsce oszacował również obecną liczbę Ukraińców znajdujących się w naszym kraju. Łącznie wraz z uchodźcami w naszym kraju przebywa więc obecnie ponad trzy miliony ukraińskich obywateli.

Zapowiedzi dotyczące budowy mieszkań dla Ukraińców pojawiły się kilka dni po publikacji nowego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Podsumowała ona, że rozpoczęty przed pięcioma laty rządowy program „Mieszkanie Plus”, mający zapewnić Polakom dostęp do tanich „czterech kątów”, nie przyniósł oczekiwanych efektów. Do końca 2019 roku rządzący mieli bowiem oddać do użytku 100 tys. mieszkań, a ostatecznie było ich jedynie 15 tys.

Na podstawie: eurointegration.com.ua, dziennik.pl.

Zobacz również: