ogienStowarzyszenie Obóz Narodowo-Radykalny Podhale wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej „Ogniowcy” oraz sympatykami mają zaszczyt zaprosić na sześćdziesiąte siódme obchody ostatniej walki i śmierci bohatera oporu antykomunistycznego, majora Józefa Kurasia „Orła” „Ognia”.

Józef Kuraś dla komunistów i dzisiejszych wyznawców tej idei – bandyta i morderca – dla nas bohater i wzór do naśladowania. Był on jednym z najbardziej nieprzejednanych i najzagorzalszych wrogów ustroju komunistycznego.

W walce ze zgrupowaniem „Ognia” w latach 19545-1947 zginęło ponad 60 funkcjonariuszy UB, ponad 40 milicjantów oraz 27 funkcjonariuszy NKWD. Najbardziej spektakularną akcją było rozbicie i opanowanie więzienia św. Michała w Krakowie, w rezultacie czego uwolniono kilkudziesięciu więźniów – żołnierzy AK, WiN, NSZ.

21 lutego 1947 roku Józef Kuraś został otoczony wraz z podkomendnymi przez KBW. „Ogień” po zaciętej walce i próbie wydostania się z okrążenia usiłował popełnić samobójstwo na strychu jednej z szop. Jednak postrzał nie był śmiertelny. Przewieziony do szpitala w Nowym Targu zmarł 22 lutego. Jego ciało zostało ukryte przez komunistów i nigdy nie zostało odnalezione.

Nie dajmy zginać poległym!

Program obchodów:

22.02.2014, sobota:
10:30 – zbiórka pod cmentarzem w Waksmundzie
11:00 – oddanie hołdu spoczywającym tam podkomendnym majora „Ognia”
12:00 – cmentarz w Nowym Targu – oddanie hołdu spoczywającym tam podkomendnym majora „Ognia”, a następnie przemarsz pod stary szpital – ostatnie znane miejsce pobytu majora Józefa Kurasia

Po uroczystościach integracja dla uczestników.

23.02.2014, Zakopane, główne uroczystości:
11:00 – Msza święta w kościele Ojców Benedyktynów (ul. Bulwary Słowackiego 33), po mszy apel poległych i przemarsz pod pomnik majora „Ognia”

W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny: 730 696 871.