abefoxmanciulW specjalnym oświadczeniu prezydent USA Barack Obama odniósł się do przejścia na emeryturę wieloletniego lidera syjonistycznej Ligi Przeciwko Zniesławieniu (ADL) Abrahama Foxmana. ADL, organizacja powstała z inicjatywy paramasońskiej syjonistycznej B’nai B’rith od wielu lat jest najbardziej wpływową organizacją żydowską, zawodowo zajmującą się „walką z antysemityzmem”.

Przedstawiciele ADL wywierali naciski na rządy wielu państw w kwestiach rekompensat dla Żydów ocalałych z holocaustu, edukacji holocaustowej oraz działań „przeciwko antysemityzmowi”. Foxman i jego ludzie są przyjmowani przez głowy państw i wielu znaczących polityków. Jednym z założeń organizacji jest także wspieranie reżimu izraelskiego i zwalczanie krytyki jego działań w stosunku do Palestyńczyków.

„Przez dziesięciolecia Abe Foxman był niestrudzonym głosem przeciwko antysemityzmowi i uprzedzeniom we wszystkich formach” – napisał w oświadczeniu prezydent Obama. Nazwał on Foxmana „niezastąpionym” i wyraził nadzieje, że nadal będzie on „inspirował ludzi w USA i na całym świecie”.

ADL w poniedziałek ogłosiła, że Foxman zrezygnuje z kierowania Ligą w lipcu 2015 roku. Pozostanie on jednak członkiem jej krajowej komisji i rady wykonawczej. Foxman przewodniczył organizacji przez ostatnie 27 lat.

Na podstawie: Jewish Telegraphic Agency