holodolNa Węgrzech trwają przygotowania do Roku Pamięci Ofiar Holocaustu. Centroprawicowy rząd chce postawić przede wszystkim na edukację młodych ludzi. Na Dworcu Wschodnim znajdującym się w budapesztańskiej dzielnicy Józsefváros, powstanie więc specjalne Centrum Edukacyjne.

Nad realizacją projektu dyskutowano w czwartek w Budapeszcie, podczas spotkania członków Komitetu Pamięci Ofiar Holocaustu, przygotowującego Węgry do przyszłorocznego Roku Pamięci Ofiar Holocaustu, ogłoszonego przez rządzący Fidesz.

Przewodniczący frakcji parlamentarnej Fideszu i minister w kancelarii premiera, János Lázár, powiedział, że priorytetem dla rządu jest utworzenie jak największej ilości miejsc upamiętniających ofiary Holocaustu, a także dotarcie z tą wiedzą do młodych Węgrów, przy wykorzystaniu serwisów społecznościowych. Jedną z najważniejszych inwestycji będzie budowa miejsca pamięci na Dworcu Wschodnim w Budapeszcie, a rząd oraz koleje MAV przeznaczą na ten cel ponad 5 miliardów forintów (około 71 milionów złotych).

Ponadto rząd, organizacje pozarządowe, organizacje żydowskie i instytucje edukacyjne utworzyły specjalny fundusz pozwalający na organizowanie lokalnych obchodów, mający na swym koncie obecnie 1,5 miliarda forintów. Lázár podkreślił, iż niebywale ważne będzie centrum edukacyjne, które może stać się wiodącą instytucją tego typu w Europie, mającą przypominać młodym ludziom o wydarzeniach związanych z II Wojną Światową. Minister przestrzegał też przed groźbą krytyki upamiętniania ofiar Holocaustu i „relatywizacją historii”, nawiązując pośrednio do krytyki całego projektu ze strony nacjonalistycznego Jobbiku.

Dyrektor generalna Domu Terroru (Terror Háza – muzeum upamiętniające ofiary nazistów i komunistów) w Budapeszcie, Mária Schmidt, powiedziała natomiast, że centrum na stacji kolejowej będzie posiadało najnowocześniejsze techniki przekazu, ukazujące cierpienia i upokorzenia, których miały doświadczać ofiary nazizmu. Inwestycja ma rozpocząć się pod koniec bieżącego roku, zaś przedstawiciele spółki kolejowej MAV podkreślają, iż budynek znajduje się obecnie w bardzo złym stanie i mieszkają w nim lokatorzy. Przedstawiciele organizacji żydowskich poinformowali natomiast, że będą starali się wybudować pomnik ofiar Holocaustu.

na podstawie: mno.hu

Zobacz również:
–  „Kłamstwo oświęcimskie”, czyli zakaz debaty o historii