alianza-nacionalHiszpańscy nacjonaliści z ugrupowań Alianza Nacional (Sojusz Narodowy), Falange Espanola (Hiszpańska Falanga) oraz Democracia Nacional (Narodowa Demokracja) „odwiedzili” spotkanie separatystów w katalońskim centrum kultury w Madrycie, aby sprzeciwić się rozprzestrzenianiu separatystycznych nastrojów rozbijających – ich zdaniem – jedność Hiszpanii.

Na obszarze Katalonii, którą miejscowi separatyści uznają za „oddzielne państwo” odbywał się tzw. Dzień Katalonii, z którego okazji zwołano spotkanie w madryckim centrum katalońskiej kultury. Centrum kultury uchodzi nieoficjalnie za „delegaturę rządu Katalonii w Madrycie”. W spotkaniu udział wzięli również czołowi hiszpańscy politycy niemalże z wszystkich partii, pragnący zbić kapitał polityczny na wzmagających się separatystycznych nastrojach w Hiszpanii.

Chwilę po rozpoczęciu spotkania na teren budynku weszło kilkudziesięciu hiszpańskich nacjonalistów, wyposażonych we flagi swoich organizacji, a także narodowe flagi Hiszpanii. Nacjonaliści podeptali flagę Katalonii, poprzewracali mikrofony i wykrzykiwali „Przestańcie kłamać, Katalonia to Hiszpania!” odpowiadając w ten sposób na hasła wznoszone tego dnia przez separatystów, starających się przekonać społeczeństwo, iż Katalonia powinna być oddzielnym krajem.

Kilku uczestników spotkania oraz dziennikarzy głównonurtowych stacji zostało lekko poturbowanych. W budynku rozpylono gaz pieprzowy, w związku z czym wszyscy goście centrum kultury musieli zostać ewakuowani i zdecydowano się nie kontynuować już zwołanego spotkania. Madrycka policja zatrzymała jedną kobietę i pięciu mężczyzn, rzekomo powiązanych z tym zdarzeniem.

na podstawie: lamarea.com, euronews.com

Zobacz również:
Katalonia stała się „suwerennym politycznie i prawnie podmiotem”