Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych przegłosowała ustawę przewidującą nałożenie sankcji na Chińską Republikę Ludową. W ten sposób amerykańscy parlamentarzyści chcą ukarać Chińczyków za prowadzenie polityki reedukacji, mającej na celu wyplenienie islamskiego ekstremizmu z zachodnich rubieży tego państwa.

Chińczycy od lat borykają się z problemem radykalizowania się muzułmanów, zamieszkujących Region Autonomiczny Sinciang-Ujgur w zachodniej części kraju. Oficjalnie uznawani za mniejszość narodową Ujgurzy przejawiają tendencje separatystyczne, które współcześnie zostały połączone z islamskim radykalizmem. Warto wspomnieć, że przedstawiciele tej grupy mają za sobą kilka ataków terrorystycznych, a nawet pięć tysięcy z nich miało walczyć w szeregach Państwa Islamskiego.

Tymczasem muzułmańskich radykałów bronią parlamentarzyści z USA. Ustawa przegłosowana przez Izbę Reprezentantów musi co prawda uzyskać jeszcze akceptację Senatu, zaś następnie prezydenta Donalda Trumpa, ale biorąc pod uwagę obecny kryzys w amerykańsko-chińskich stosunkach można przewidywać, że zacznie ona rzeczywiście obowiązywać.

Amerykańscy kongresmeni twierdzą, że Ujgurzy są „arbitralnie zatrzymywani i przetrzymywani” w obozach reedukacyjnych, w których ma rzekomo znajdować się już ponad milion osób. Ponadto politycy krytykują politykę Pekinu mającą polegać na dławieniu praw obywatelskich Ujgurów, wśród których wymieniono zarówno wolność słowa, jak i możliwość swobodnego wyznawania swojej religii. Z tego powodu Amerykanie proponują nałożenie sankcji na konkretnych chińskich polityków.

Ustawa przegłosowana przez Izbę Reprezentantów spotkała się już z reakcją władz Chińskiej Republiki Ludowej. Uznały one działania parlamentarzystów za jawną ingerencję w wewnętrzne sprawy kraju, a przede wszystkim za dezawuowanie chińskich starań dotyczących walki z terroryzmem. Pekin dodaje, że sytuacja we wspomnianej prowincji nie ma nic wspólnego z polityką i prawami człowieka, ale właśnie z przeciwstawieniem się ekstremizmowi.

Na podstawie: bbc.com, theguardian.com, globaltimes.cn.