Partia Pracujących Korei ma w najbliższym czasie dyskutować na temat zmiany dotychczasowej polityki, spowodowanej podjęciu negocjacji ze Stanami Zjednoczonymi o denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Tym samym Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna może wznowić testy międzykontynentalnych rakiet balistycznych.

Północnokoreańskie władze przygotowały raport dotyczący „kluczowych kwestii”, które na swoim najbliższym posiedzeniu rozpatrzyć ma Centralny Komitet Partii Pracujących Korei. Wśród nich znalazła się sprawa wznowienia teksów międzykontynentalnych rakiet balistycznych oraz prób związanych z udoskonalaniem broni atomowej. Dyskusja na ten temat ma być związana ze zmieniającą się sytuacją polityczną.

Dotyczy ona oczywiście zbliżającego się końca ultimatum, w którym Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna domagała się od Stanów Zjednoczonych wycofania części sankcji w związku z rozpoczętą polityką denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego. Ponadto władze tego kraju oczekują, że USA i sąsiednia Republika Korei zaprzestaną wspólnych ćwiczeń wojskowych.

Najprawdopodobniej Amerykanie nie zmienią jednak swojej polityki. Oczekują oni bowiem podjęcia przez Koreę Północną rzeczywistych kroków w kierunku denuklearyzacji, które będą nieodwracalne i dodatkowo możliwe do sprawdzenia.

Na podstawie: reuters.com, bbc.com.