Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przystąpienie jego kraju do Unii Europejskiej. Poinformował on dodatkowo, że poprosił Brukselę o przyjęcie Kijowa do unijnych struktur w nowym nadzwyczajnym trybie. Debatę o akcesji Ukrainy kilka godzin wcześniej zapowiedział przewodniczący Rady Europejskiej, Charles Michel.

Wiceszef biura prezydenta Ukrainy, Andrij Sybiha, zamieścił w mediach społecznościowych informację o podpisaniu przez swojego przełożonego wniosku o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej. W swoim wpisie Sybiha zamieścił zdjęcie treści dokumentu wraz z podpisem złożonym przez Zełenskiego. Dodatkowo określił te wydarzenie mianem historycznego.

Temat ewentualnej akcesji Ukrainy do UE pojawia się od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na terytorium naszego wschodniego sąsiada. Zełenski dzisiaj rano zaapelował do Brukseli, aby przyjęła ona w swoje szeregi Kijów dzięki nowej szybszej procedurze. Dodał przy tej okazji, że jego kraj po prostu na to zasługuje.

Do kwestii przyjęcia Ukrainy do UE wypowiedział się dzisiaj także szef Rady Europejskiej. Michel zapowiedział, że na ten temat we Wspólnocie Europejskiej przeprowadzona zostanie debata. Przypomniał zresztą, iż Ukraina ma już podpisaną umowę stowarzyszeniową z UE i może ona zostać jeszcze wzmocniona.

Jednym z głównych orędowników szybkiej integracji europejskiej Ukrainy jest prezydent Andrzej Duda. W ostatnich dniach kilkukrotnie poparł on wprost „ekspresowe” tempo przyjęcia Ukrainy w poczet państw członkowskich UE.

Na podstawie: korrespondent.net, tvn24.pl, onet.pl.

Zobacz również: