Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wycofała akredytację korespondentce duńskiego radia publicznego. Zdaniem ukraińskich służb Matilde Kimer miała w swoich mediach społecznościowych uprawiać „rosyjską propagandę”, chociaż wcześniej otrzymała dziesięcioletni zakaz wjazdu do Rosji. Duńskie władze podkreślają, że są zaangażowane w wyjaśniane sprawy, bo przywiązują dużą wagę do wolności prasy.

Kimer pracuje w Danmarks Radio od kilkunastu lat, natomiast od 2014 roku relacjonuje konflikt we wschodniej Ukrainie, otrzymując wiele nagród za swoje reportaże. W lecie tego roku została jednak wydalona z Rosji, która bez podania dokładnej przyczyny zakazała jej wjazdu na terytorium kraju do 2033 roku.

Niedługo po decyzji podjętej przez władze rosyjskie, duńska korespondentka została także pozbawiona akredytacji dziennikarskiej przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy. Według ukraińskich służb miała bowiem uprawiać „rosyjską propagandę”  na swoim prywatnym profilu w mediach społecznościowych.

Dziennikarka została pozbawiona akredytacji przez Ukraińców w sierpniu, ale dopiero na początku grudnia mogła spróbować wyjaśnić całą sprawę z przedstawicielami SBU. Podczas spotkania zaaranżowanego przy pomocy duńskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedziano jej, że niektóre z postów „wyglądają jakby sympatyzowała z Rosją”.

Tego stanowiska strony ukraińskiej nie podziela nie tylko sama Kimer, lecz także duńskie władze. Tamtejszy minister spraw zagranicznych Lars Løkke Rasmussen wyraził zrozumienie dla wszelkich obaw Ukrainy związanych z wojną na jej terytorium, tym niemniej podkreślił, że jego kraj przywiązuje dużą wagę do wolności prasy. Według polityka liberalnej partii Moderaterne duńscy odbiorcy mają więc prawo do rzetelnych doniesień z Ukrainy.

Zastrzeżeń do dotychczasowej pracy swojej korespondentki nie ma także samo Danmarks Radio. Jej kierownictwo ma być „wstrząśnięte” zarzutami stawianymi Kimer przez ukraińskie służby, dlatego oczekuje ono od duńskiej dyplomacji rozwiązania całej sprawy.

Na podstawie: dr.dk.

fot. facebook.com/journalistmatildekimer..