esemerTrzy osoby, które według mediów są powiązane ze środowiskami nacjonalistycznymi, zostały zatrzymane pod zarzutem gróźb wobec dziennikarzy ogólnokrajowej gazety. „Osoby te zostały zatrzymane, zarzucamy im groźby oraz spisek w celu napaści” – powiedział Lars Bystrom ze sztokholmskiej policji.

Zatrzymań i przesłuchań podejrzanych dokonano w piątek, a w godzinach wieczornych zostały one formalnie aresztowane. Policja odmówiła potwierdzenia medialnych spekulacji dotyczących przynależności organizacyjnej zatrzymanych. Media pisały, że osoby te powiązane są ze Szwedzkim Ruchem Oporu (SMR).

W ciągu ostatniego tygodnia szwedzki magazyn Expressen opublikował kilka artykułów atakujących SMR. Jak twierdzą pracujący w gazecie dziennikarze, otrzymali oni drogą elektroniczną pogróżki od nacjonalistów. Redaktor Expressen, Thomas Mattsson, powiedział, że „od 1944 roku misją pisma i ideą dziennikarstwa jest walka z ksenofobią”.

Szwedzki Ruch Oporu jest jedną z najbardziej aktywnych grup na szwedzkiej scenie nacjonalistycznej, przez co często jest atakowany przez media głównego nurtu. W czerwcu 2014 roku czterech działaczy ugrupowania zostało uwięzionych za udział w zamieszkach, do jakich doszło w grudniu 2013 roku na przedmieściach Sztokholmu. W tym czasie nacjonaliści starli się z demonstrującymi „antyfaszystami”.

na podstawie: thelocal.se