ostrawa_kosowo_jest_serbskie14 lutego w czeskiej Ostrawie odbyła się kolejna już demonstracja solidarnościowa z Serbami pod hasłem „Władza to nie naród – Kosowo jest serbskie”. Organizatorami manifestacji byli Autonomiczni Nacjonaliści z Ostrawy oraz Delnicka Mladeż (Robotnicza Młodzież). Podobnie jak w poprzednich latach nie zabrakło gości z Polski, tym razem w zdecydowanie większej liczbie.

Pomimo problemów natury logistycznej, na miejsce dotarli autonomiczni nacjonaliści z Narodowego Frontu Częstochowa, Narodowego Radomia, Narodowych Białobrzegów, Lublina, Katowic i Zagłębia Dąbrowskiego, a także pojedyncze osoby z innych regionów Polski (m.in. aktywiści grupy Radykalne Południe). Sama demonstracja rozpoczęła się w godzinach popołudniowych na ostrawskim rynku przemówieniami czeskich autonomicznych nacjonalistów, przedstawiciela Robotnicznej Młodzieży, Wspólnoty Słowackiej (Slovenska Pospolitost), a także przedstawiciela Narodowego Frontu Częstochowa. Podkreślano solidarność słowiańskich narodów wobec rozbioru Serbii, potępiono imperializm i szowinizm, a także zaznaczono potrzebę walki o wspólne cele.

Po przemówieniach, około 150-osobowa kolumna złożona z nacjonalistów, wśród których byli też kibice Banika Ostrawa, ruszyła po ulicach Ostrawy. Tu należy zwrócić uwagę na duże siły policyjne „ochraniające” manifestację, a także represje i zakazy jakie spadają na czeskich nacjonalistów – wyroki więzienia czy zakazanie takich symboli jak krzyż celtycki czy miecz i młot oraz hasła „narodni odpor” (pol. „narodowy opór”).

Po udanej demonstracji, wraz z naszymi czeskimi przyjaciółmi udaliśmy się na miejsce integracji, którą uczestnicy będą wspominać z powodu wielkiej gościnności gospodarzy, i wielu godzin wspólnych rozmów i zabawy.

Fotoreportaż: