Nowa minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Agnieszka Ścigaj, przedstawiła swój plan na osiedlenie Ukraińców na wsi i w mniejszych miejscowościach. Uchodźcy chcący na dłużej pozostać w Polsce mają otrzymać mieszkania z niskim czynszem, a także miejsce zatrudnienia.

Ścigaj weszła do rządu w ubiegłym tygodniu, przechodząc na stronę koalicji wraz ze swoim kołem poselskim „Polskie Sprawy”. W zamian otrzymała stanowisko ministra w kancelarii Morawieckiego. Ma zajmować się tematyką „integracji społecznej”, w tym głównie sprawami ukraińskich uchodźców.

Była polityk ruchu Kukiz’15 przedstawiła już zresztą swoje propozycje dotyczące polityki wobec Ukraińców. Priorytetem rządu ma być więc zachęcenie ich, aby osiedlali się na wsiach i w mniejszych miejscowościach. Dotychczas uchodźcy preferowali duże miasta, a media informowały kilkukrotnie, że nie chcieli oni nawet wysiąść z autokaru na polskiej prowincji.

Minister w KPRM zamierza tworzyć zachęty poprzez preferencyjne warunku dla przybyszów zza naszej wschodniej granicy. Przede wszystkim mają oni otrzymać dostęp do tanich mieszkań, w tym pustostanów, bo według Ścigaj „na terenach wiejskich jest ich bardzo dużo”. Jej zdaniem w w każdej gminie zamieszkanej przez 15-20 tys. ludzi jest około 30-40 pustostanów.

Poza tym w mniejszych ośrodkach mają czekać na nich miejsca pracy. Nowa minister uważa, że łatwiej tam o znalezienie zatrudnia, a tymczasem do Polski miało przybyć Ukrainki „z dużym potencjałem do wykorzystania, np. przy usługach społecznych i opiece nad starszymi”.

Na podstawie: bankier.pl, tvp.info.