tesakSąd rejonu kuncewskiego (Moskwa) odmówił wyznaczenia niezależnego eksperta z zakresu psychologii w sprawie toczącej się przeciwko Maksimowi Marcinkiewiczowi, ps. Tesak. Informację tę podał do wiadomości publicznej jego adwokat, Aleksiej Mihalczik. Tesak jest znany głównie ze swojej młodzieńczej działalności w grupie Format 18. Wysiłkami Interpolu został doprowadzony pod moskiewski sąd aż z Kuby, gdzie tymczasowo przebywał.

„Sąd odmówił wykonania powtórnej ekspertyzy, jednak dzisiaj w sądzie pojawiła się niezależna ekspert, której wywody podważały ekspertyzę, której dokonano w czasie śledztwa” – stwierdził Mihalczik. Wedługo niego Tesak podkreślił, że w rezultacie działania jego grupy „Restrukt”, pięć osób zostało doprowadzonych przed sąd w związku z pedofilską działalnością: „(…) jeden z nich został osądzony przed kuncewskim sądem, w rozprawach uczestniczył też prokurator, oskarżający nas, w naszym procesie. Mamy nadzieję, że sąd weźmie wszystkie te okoliczności pod uwagę, wydając werdykt”.

Jak podają służby, między 14 września a 14 października Tesak zamieścił na swojej stronie w portalu VKontakte trzy „ekstremistyczne” materiały wideo. Zatrzymano go pod pretekstem naruszenia niesławnego 282 paragrafu („nawoływanie do nienawiści lub wrogości, a także uwłaczanie ludzkiej godności”). Grozi mu do 5 lat pozbawienia wolności.

Zgodnie z ekspertyzą językoznawców, dokonaną na potrzeby śledztwa, w materiałach znajdują się „stwierdzenia i apele, mające na celu wzbudzenie nienawiści lub wrogości na tle narodowościowym”. Dla przykładu, w wideorecenzji filmu „Stalingrad” Tesak miał umniejszać znaczenie „wielkiego zwycięstwa narodu sowieckiego nad faszyzmem”, a z kolei w recenzji filmu „Okolofutbola”, poświęciwszy najwięcej uwagi konfliktowi bohatera z Azerami, Tesak miał „nawoływać do nienawiści na tle narodowościowym”.

na podstawie: ruscur.ru