„Prawdziwa IRA” (ang. Real IRA, irl. Fíor-IRA), w rozesłanym do brytyjskich mediów komunikacie przyznała się do głośnych ataków bombowych na banki w Irlandii Północnej, ostrzegając, że to dopiero początek ataków na cele gospodarcze i bankowe – informuje dziennik The Guardian.

Nowa taktyka RIRA ma być odpowiedzią na zauważalny w ostatnim czasie wzrost chciwości bankierów, a także oszustwa uderzające w obywateli Irlandii Płn. Jak czytamy w rozesłanym komunikacie: „Ataki są integralną częścią strategii walki z infrastrukturą finansową, obsługiwaną przez kapitalistyczny i kolonialny rząd brytyjski w Irlandii”.

Do ataków doszło w maju i sierpniu bieżącego roku. Pierwszy z nich miał miejsce w centrum Derry, gdzie grupa zamaskowanych osób wrzuciła do oddziału banku Santander torbę zawierającą ładunek wybuchowy. Sierpniowy atak, skierowany również przeciwko bankowi Santandera, miał miejsce w Newry, w centralnym punkcie Hill Street. „Prawdziwa IRA” przyznała się do obydwóch ataków wczoraj.

RIRA to niepodległościowa organizacja zbrojna, wyrosła ze „starej” Irlandzkiej Republikańskiej Armii w 1997 roku. Jej członkowie opowiadają się za pełną suwerennością Irlandii Północnej, pragnąc wyłączyć swój kraj spod władzy królowej Elżbiety II i Królestwa Wielkiej Brytanii.