Nowy irański prezydent Ebrahim Raisi przekazał na ręce papieża Franciszka życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia. W swoim przesłaniu podkreślił, że moralne cechy Jezusa Chrystusa są do dzisiaj wzorem do naśladowania, natomiast sama głowa Kościoła katolickiego ma duże zasługi w dialogu między przedstawicielami religii abrahamowych.

Raisi pełni swoją funkcję od czasu czerwcowych wyborów prezydenckich. Podobnie jak jego poprzednik, Hasan Rowhani, jest dodatkowo szyickim duchownym i ajatollahem. Nowy przywódca Islamskiej Republiki Iranu postanowił kontynuować dotychczasową tradycję, którą jest składanie życzeń z okazji obchodzonych na całym świecie świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

Irański polityk w swoim przesłaniu do Ojca Świętego podkreślił, że narodziny Jezusa były „objawem woli i mocy Boga”, natomiast status jego matki, Maryi z Nazaretu, ukazuje wzniosłą pozycję kobiet w boskich religiach. Raisi dodał, że Boże Narodzenie jest dobrą okazją nie tylko do czczenia obu tych postaci, ale także do przypomnienia moralnych cech Jezusa.

Zdaniem irańskiego prezydenta świat powinien naśladować zwłaszcza jego altruizm, a sam Jezus jest „zwiastunem zbawienia dla uciśnionych przez aroganckie potęgi”, sygnalizującym „świetlaną przyszłość ludzkości”.

Przy tej okazji islamski duchowny podziękował obecnemu papieżowi za jego dotychczasowe wysiłki. Przyczyniają się one bowiem do „zbliżenia serc i poglądów wyznawców religii abrahamowych”.

Prezydent Iranu nie jest jedynym oficjelem występującym z przesłaniem do chrześcijan. Generał Mohammad Bagheri, dowódca Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Islamskiej Republiki Iranu, wyraził nadzieję, że przyszły rok będzie „rokiem pełnym dobroci, empatii, przyjaźni i miłości między narodami i krajami”. Samego Jezusa nazwał zaś „zwiastunem szczęścia i ludzkiej godności”.

Na podstawie: presstv.ir, mehrnews.com.