Władze Marsylii od środy rozpowszechniają „wielokulturową” kartkę z życzeniami świątecznymi, przedstawiającą panoramę miasta wraz z Bazyliką Notre-Dame de la Garde. Szybko zauważono jednak, że z kopuły świątyni usunięty został znajdujący się na niej chrześcijański krzyż. Zarzuty są odpierane przez rządzących Marsylią socjalistów.

Rokrocznie władze drugiego co do wielkości miasta Francji wysyłają swoim mieszkańcom życzenia świąteczne i noworoczne. Zazwyczaj kartka zawiera zdjęcie, natomiast w tym roku znalazł się na niej specjalnie przygotowany rysunek. Przedstawia on panoramę Miejską, a także pokazuje „wielokulturowość” miasta poprzez obecność na nim osób o różnym kolorze skóry.

Przedstawiciele prawicowej opozycji w radzie miejskiej szybko wyłapali jeden ważny szczegół. Panorama miasta co prawda przedstawia górującą nad nim Bazylikę Notre-Dame de la Garde, lecz na jej kopule próżno szukać chrześcijańskiego krzyża. Z tego powodu marsylski ratusz został skrytykowany za wymazywanie francuskich tradycji.

Przed krytyką bronią się jednak rządzący Marsylią politycy Partii Socjalistycznej. Twierdzą oni, że grafika nie jest używana pierwszy raz, zaś dodatkowo sama panorama miasta jest jedynie stylizowana. Układ niektórych budynków jest bowiem inny niż ma to miejsce w rzeczywistości.

Na podstawie: actu.fr, francetvinfo.fr.