cerkiew kosovo podpalenie albańscy muzułmanie zbezczeszczenieCerkiew imienia św. Michała Archanioła w miejscowości Štimlje na Kosowie i Metochii została w ostatnim czasie ograbiona i podpalona, jak zawiadomił oficjalny serwis Serbskiej Cerkwi Prawosławnej, a także francuski portal „Orthodoxie”, bazując na informacjach otrzymanych od raszko-prizreńskiej eparchii serbskiego kościoła prawosławnego.

W eparchii o akcie wandalizmu mówi się jako o „jednym z największych ataków na serbskie świątynie prawosławne, do jakich doszło na przestrzeni ostatnich lat”.

Policja aresztowała już czterech Albańczyków, podejrzewanych o dokonanie aktu wandalizmu i podpalenie cerkwi. Atak miał wydźwięk wybitnie antyserbski i antychrześcijański. Wizerunki i ikony świętych w cerkwi zostały zbezczeszczone, natomiast w okolicach ołtarza wandale położyli zwłoki gołębia.

Restauracja cerkwi, która została wybudowana na początku XX wieku, rozpoczęła się w 2005 roku po tym, jak świątynia doznała poważnego uszczerbku podczas antyserbskich zamieszek trwających od 1999 do 2004 roku. W pełni została odnowiona do końca 2009 roku, przy wydatnej pomocy UNESCO, w wysokości blisko 75 tysięcy euro.

W komunikacie eparchii raszko-prizreńskiej w związku z atakiem muzułmańskich Albańczyków na cerkiew w Štimlju podkreśla się między innymi: „Żadna społeczność nie może mieć nadziei na lepszą przyszłośc, jeśli pozwala sie na niszczenie religijnego i kulturowego dobytku, które jest fundamentem europejskiej cywilizacji”.

na podstawie: sedmitza.ru