2 maja ulicami Katowic po raz kolejny przejdzie Marsz Powstańców Śląskich – inicjatywa młodych narodowców z Górnego Śląska, mająca na celu uczczenie bohaterów broniących polskości tego regionu w trzech śląskich powstaniach. 2 maja mija dokładnie 91. rocznica wybuchu ostatniego ze śląskich powstań.

„W tym roku mija 91. rocznica zwycięskiego – Trzeciego Powstania, które przyniosło znacznej części Śląska, po wielowiekowej tułaczce, powrót do Polski. Sztampowe uroczystości i sztywne formułki nie przybliżą nam tamtych emocji, tamtej nadziei, wreszcie – tamtych chwil radości po zwycięstwie. Dlatego właśnie Marsz Powstańców Śląskich jest naszą odpowiedzią na echa tamtych chwalebnych chwil, wołających dziś o pamięć i honor dla naszych Przodków” – piszą organizatorzy marszu.

Pochód wyruszy o godzinie 17:00 spod pomnika Powstańców Śląskich w Katowicach. Na marszu mile widziane są zarówno flagi Górnego Śląska, jak i Polski. Niżej prezentujemy plakat zapraszający na to wydarzenie oraz kilka zdjęć z zeszłego roku.

Tak Marsz Powstańców Śląskich wyglądał w zeszłym roku:
(kliknij, aby powiększyć)