Świątynia Greckiego Kościoła Prawosławnego została zbombardowana w kolejnym ataku na Strefę Gazy, przeprowadzonym przez izraelskie wojsko. Według resortu zdrowia Autonomii Palestyńskiej, w nalocie na najstarszy chrześcijański kościół zginęło łącznie 18 osób, a przed bombardowaniami schroniło się w nim około 500 osób.

Prawosławny Patriarchat Jerozolimy poinformował, że w czwartek wieczorem Kościół św. Porfiriusza w Gazie został zaatakowany przez lotnictwo Izraela. Łącznie w ataku miało zginać 18 osób z blisko pół tysiąca muzułmanów i chrześcijan, którzy schronili się w świątyni.

W swoim komunikacie Prawosławny Patriarchat Jerozolimy skrytykował obieranie za cel miejsc kultu religijnego i schronienia dla cywilów. Zdaniem hierarchów, podobne działania należy kwalifikować jako zbrodnie wojenne.

Syjonistyczne wojsko twierdzi natomiast, że „wyjaśnia” całą sytuację, a chrześcijańska świątynia została „częściowo zniszczona” w ataku skierowanym przeciwko „centrum dowodzenia i kontroli, które służyło do ataków na Izrael”.

W Strefie Gazy mieszka około tysiąca chrześcijan, wśród których dominują wyznawcy prawosławia. Sam Kościół św. Porfiriusza w Gazie powstał w XII wieku.

Na podstawie: washingtonpost.com, aljazeera.com, ekathimerini.com.