sharia-law-uk-newPremier Wielkiej Brytanii, David Cameron przedstawił dziś w parlamencie swój program walki z islamskimi radykałami. Zakłada on poszerzenie uprawnień policji, która będzie mogła odbierać paszporty podejrzanym o terroryzm, a także zakazywać wjazdu do kraju dżihadystom

Lider centroprawicy powiedział, że blisko 500 Brytyjczyków jest podejrzewanych przez służby, o uczestnictwo w walkach w Syrii i Iraku, po stronie radykałów z Państwa Islamskiego. Fakt występowania podobnych przypadków, jest zdaniem Camerona „odrażające”. Poza tym policja miała w tym roku zatrzymać 69 osób, ale wielu dżihadystów mogło nielegalnie przekroczyć brytyjską granicę.

Cameron chce więc poszerzyć uprawnienia policji. Mogłaby ona odbierać paszporty osobom chcącym wyjechać do Iraku i Syrii, a także odmawiać wjazdu tym, którzy chcą stamtąd powrócić. W tym drugim przypadku nie odbierano by brytyjskiego paszportu, ale obywatel Wielkiej Brytanii nie mógłby przez pewien czas wjechać na teren kraju.

Przeforsowanie projektu może nie być łatwe. Wątpliwości co do legalności takich środków, zgłaszają koalicjanci Camerona czyli Liberalni Demokraci. Opozycyjna lewica oraz policja, chcą natomiast rozszerzenia możliwości inwigilacji osób podejrzewanych o związki z terrorystami.

na podstawie: telegraph.co.uk, theguardian.com