Liderzy komisji spraw zagranicznych amerykańskiego Kongresu napisali specjalny list do premiera Mateusza Morawieckiego, wyrażając w nim swoje zaniepokojenie „podważaniem demokratycznej wiarygodności” naszego kraju. Ponadto skrytykowali także ubiegłoroczną ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej, która miała ich zdaniem wybielać rzekomy współudział Polaków w Holokauście.

Dokument został podpisany przez Eliota Engela z Partii Demokratycznej i Michaela McCaula z Partii Republikańskiej, a więc przez przewodniczącego oraz jednego z liderów Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA. Zwracając się do szefa polskiego rządu twierdzą oni, że w ostatnim czasie w naszym kraju powstało poważne zagrożenie dla ustroju demokratycznego.

Amerykańscy kongresmeni dostrzegają „korozję polskiej demokracji” w działaniach mających na celu ograniczenie niezależności sądów i upolitycznienie sądownictwa, atakach na wolność słowa oraz celowych ataki na wolność mniejszości. W ten właśnie sposób podważane mają być „wszelkie poświęcenia Polaków w celu budowy nowoczesnej i demokratycznej Polski”.

Zdaniem Engela i McCaula jednym z przejawów „ataków na wolność słowa” było przyjęcie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, która w ich opinii „zakazuje odwoływania się do przypadków współudziału Polaków w Holokauście”. Ponadto są oni zaniepokojeni skonsolidowaniem kontroli nad nadawcami publicznymi oraz przesunięciem dodatkowych środków budżetowych na „prorządowe media”.

Na podstawie: engel.house.gov.