Amerykańska ambasador Georgette Mosbacher w opublikowanym wczoraj na Onecie tekście atakowała Chińską Republikę Ludową, zarzucając jej między innymi ukrywanie informacji na temat koronawirusa w celu osłabienia innych państw. W odpowiedzi chiński ambasador Liu Guangyuan zarzucił Stanom Zjednoczonym rozsiewanie „politycznego wirusa”, mającego przykryć bagatelizowanie sprawy przez amerykańskie władze.

„Stany Zjednoczone nadal pomawiają Chiny, przerzucają odpowiedzialność i szukają kozłów ofiarnych. Mimo, że Światowa Organizacja Zdrowia nadała chorobie nazwę »COVID-19«, to Stany Zjednoczone w osobach prezydenta, sekretarza stanu i członków Kongresu odwołując się do nowego typu koronawirusa fałszywie nazywają go »chińskim wirusem«. To oni zwrócili się również do agencji federalnych o ujednolicenie stanowisk i dalsze szkalowanie Chin” – pisze chiński dyplomata na łamach Onet.pl.

Jego zdaniem Amerykanie „starają się w ten sposób przesunąć na Chiny odpowiedzialność za niezbyt silną reakcję władz amerykańskich”, dlatego też mają pomawiać Chińczyków o ukrywanie prawdy na temat epidemii oraz globalne rozprzestrzenianie wirusa. Liu podkreślił, że w chwili obecnej rozsiewanie „politycznego wirusa” jest jeszcze groźniejsze od samego koronawirusa, ponieważ szkodzi ono „ochronie globalnego bezpieczeństwa zdrowia publicznego”.

Ambasador ChRL w Polsce zauważył, że USA w swojej propagandzie używają sformułowań sugerujących, iż to właśnie one przeznaczają największe środki na zabezpieczenie zdrowia publicznego na całym globie. Lu twierdzi jednak, że w związku z tym Waszyngton już dawno obiecał pomoc Pekinowi, ale do dzisiaj w żaden sposób jej nie udzielił. Tymczasem zdaniem chińskiego dyplomaty pokonać wirusa może jedynie wysiłek całej wspólnoty międzynarodowej.

Wczoraj Mosbacher opublikowała tekst na Onet.pl, w którym zrzucała całą odpowiedzialność za rozprzestrzenianie się koronawirusa właśnie na Chiny. Dodatkowo twierdziła ona, że Państwo Środka jeszcze na początku stycznia niszczyło laboratoryjne próbki, aby w ten sposób nie przekazać reszcie świata informacji na temat COVID-19.

Na podstawie: onet.pl, wprost.pl.

Zobacz również: