Brak podatku dochodowego od osób przed ukończonym 26. rokiem życia zacznie obowiązywać już od jutra . Przedwyborczy prezent od rządzących oznacza jednocześnie mniejsze wpływy dla samorządów, które pozbawione blisko miliarda złotych już planują obcięcie inwestycji w usługi publiczne w zakresie infrastruktury czy edukacji.

Zerowy PIT dla najmłodszych uczestników rynku pracy zacznie obowiązywać od 1 sierpnia, natomiast do Sejmu trafiła także ustawa o podatku od osób fizycznych mająca obniżyć jego stawkę z 18 do 17 proc. Tym samym rządzący realizują obietnice zawarte w ogłoszonej w lutym tak zwanej „piątce Kaczyńskiego”, która przewiduje doprowadzenie do wzrostu zamożności Polaków.

Hasła dotyczące obniżki podatków zawsze brzmią bardzo atrakcyjnie, lecz mają też swoje poważne konsekwencje. Sam zerowy PIT dla osób poniżej 26. roku życia już w przyszłym roku spowoduje zmniejszenie o blisko miliard złotych budżetów miast, powiatów oraz gmin. Jeszcze w tym roku będzie to natomiast redukcja wpływów o blisko 474 mln złotych.

Mniejsze wpływy z danin spowodują, że samorządy wycofają się w najbliższym czasie z blisko stu inwestycji. Taką liczbę podaje Związek Miast Polskich, który jak na razie zebrał informacje na ten temat od 80 gmin w całej Polsce. Najczęściej będą one musiały wycofać się z inwestycji w infrastrukturę, komunikację miejską, edukację czy sport, a w wielu przypadkach będzie to oznaczało utratę finansowania na te cele ze strony Unii Europejskiej.

Na podstawie: money.pl, pit.pl.