Dyrektor Teatru Żydowskiego Gołda Tencer uważa, że to społeczność żydowska w Polsce jest winna między innymi zniszczeniu jej placówki kulturalnej. Nie posiada ona bowiem stałej siedziby i korzysta z gościnności innych teatrów, ponieważ jego budynek został sprzedany belgijskiemu inwestorowi i obecnie na jego miejscu znajduje się parking.

Teatr Żydowski powstał formalnie w 1950 roku, kiedy połączono ze sobą Dolnośląski Teatr Żydowski we Wrocławiu oraz Teatr Żydowski w Łodzi. Po przejęciu go przez państwo został on w 1955 roku przeniesiony do Warszawy. Od tego czasu kilkukrotnie zmieniał swoją lokalizację, natomiast w 1970 roku „osiadł” w końcu w pawilonach znajdujących się przy Placu Grzybowskim.

W 2015 roku budynek został jednak sprzedany belgijskiej Ghelamco Group, czyli spółce zajmującej się przede wszystkim budową wieżowców. Tencer w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przypomina, że właścicielem tamtego budynku było Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, stąd to właśnie ono odpowiada za pozbawienie Teatru Żydowskiego stałej siedziby.

„W miejscu, gdzie tętniło życie żydowskie, gdzie stał teatr, teraz jest parking samochodowy” – twierdzi obecna dyrektor placówki dodając, że „dziedzictwo żydowskie zostało sprzedane”. Jednocześnie Tencer zaznacza, iż obecnie Teatr Żydowski finansowany jest głównie z pieniędzy miasta stołecznego Warszawa oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Na podstawie: forsal.pl, dziennik.pl.