Zakład Ubezpieczeń Społecznych miał przeprowadzić dokładne kontrole dotyczące faktycznego miejsca pobytu Ukraińców, którzy w ostatnich miesiącach złożyli w Polsce wnioski o udzielenie im świadczeń społecznych. Według portalu Money.pl, łącznie wstrzymano wypłaty dla blisko 80 tysięcy ukraińskich obywateli na co dzień nie przebywających na terenie naszego kraju.

Przyjęte w marcu nowe przepisy umożliwiają uchodźcom z Ukrainy pobieranie szeregu świadczeń socjalnych pokroju programu 500 plus czy rodzinnego kapitału opiekuńczego. Z danych ZUS-u wynika, że obecnie uprawnionych do ich otrzymania 500 plus jest około 440 tysięcy Ukraińców, choć wcześniej złożyli oni blisko 700 tysięcy wniosków.

Warunkiem uzyskania pieniędzy ze wspomnianych programów jest jednak przebywanie na terytorium naszego kraju. Już kilka miesięcy temu instytucje państwowe informowały Ukraińców, że z tego powodu powinni zgłaszać wyjazdy z Polski dłuższe niż 30 dni.

ZUS poinformował Money.pl o przeprowadzeniu szczegółowych kontroli dotyczących rzeczywistego miejsca pobytu Ukraińców, którzy złożyli wnioski o otrzymanie polskich świadczeń socjalnych. Wstrzymano więc wypłatę pieniędzy dla blisko 80 tysięcy ukraińskich obywateli mieszkających tak naprawdę poza Polską.

Portal przypomina, że warunki otrzymania świadczeń socjalnych zmieniły się dopiero w czerwcu. Wówczas zauważono bowiem masowe powroty Ukraińców do ich ojczyzny, a także wyjazdy części z nich do innych państw Unii Europejskiej i do Kanady.

Na podstawie: money.pl.

Zobacz również: