Murzyńska organizacja z Francji skrytykowała wybór białej dziewczyny ma Miss Francji 2013, argumentując to nieodzwierciedleniem współczesnego francuskiego społeczeństwa. Zwyciężczynią konkursu piękności została 19-letnia Marine Lorphelin, studentka medycyny z  Burgundii. W sobotę w ostatniej rundzie pokonała Miss Tahiti Hinarini de Longeaux.

Louis-Georges Tin, przewodniczący Rady Czarnych Stowarzyszeń, ubolewa nad brakiem reprezentacji w wyborach mniejszości afrykańskich we Francji. „Brak przedstawicieli współczesnego społeczeństwa Francji w takich wydarzeniach jest sprawą poważną” – powiedział Tin we wspólnym oświadczeniu z twórcą wyborów Czarnej Miss Francji, Fredem Royerem. Jego zdaniem wybór „białej jak śnieg” Miss sprowadza się do „zaprzeczenia istnienia Francuzów pochodzenia afrykańskiego”.

Spośród 33 finalistek sobotniego konkursu, osiem pochodzi z mniejszości etnicznych Francji, sześć z nich z francuskich terytoriów na Pacyfiku i Karaibach. Tin ubolewa nad tym, że kolorowi przedstawiciele mniejszości pochodzili wyłącznie z francuskich terytoriów zamorskich, a brakowało przedstawicieli Afryki.

Północną Afrykę reprezentowała jedna kandydatka, która odpadła w eliminacjach. Tin próbuje przypisać jej niepowodzenie w konkursie wyznawanej przez nią religii islamu, sugerując dyskryminację na tym tle. Jednocześnie wyraża swój smutek z powodu „zbytniej bieli” nowej Miss.