Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów najprawdopodobniej nałoży trzy miliony złotych kary na ukraińską grupę T.B Fruit, która miała wbrew obowiązującemu prawu wydłużać terminy płatności za produkty dostarczane przez polskich rolników, narażając ich na poważne straty bądź bankructwo. Wiele wskazuje na to, że ukarana zostanie także niemiecka spółka Südzucker Polska, a więc jeden z największych producentów cukru w naszym kraju.

Już na początku sierpnia poinformowano, że UOKiK przyjrzy się działaniom zakładów przetwórstwa spożywczego, właśnie pod kątem specjalnego opóźniania płatności. Pojawiające się na ten temat doniesienia okazały się prawdziwe, stąd ukraińska spółka zapewne będzie musiała zapłacić trzy miliony złotych kary, w związku z osiągnięciem w ubiegłym roku obrotów na poziomie stu milionów złotych. Tym samym firma zostanie ukarana za działalność prowadzoną w kilku zakładach przetwórstwa owoców i warzyw.

T.B. Fruit miała więc nie dotrzymywać zapowiadanych wcześniej terminów płatności, ponieważ według umów miała przekazać pieniądze rolnikom po 30 dniach od dostarczenia przez nich owoców i warzyw, lecz najczęściej wydłużała ten okres nawet do 90, a nawet 200 dni. Proceder był przy tym nagminny, dlatego Urząd mówi wprost o wykorzystywaniu przez przedsiębiorstwo jego przewagi kontraktowej wobec dostawców.

Najprawdopodobniej ukarany zostanie też Südzucker Polska, czyli jeden z największych producentów cukru w Polsce. Niemiecka spółka miała stosować takie same nieuczciwe praktyki wobec rolników dostarczających buraki cukrowe, dodatkowo ustalając ceny skupu na podstawie niejasnych zasad.

Przejęcie zakładów przetwórstwa spożywczego przez zagraniczne firmy, a także opóźnianie płatności i oferowanie niskich stawek – to jedne z głównych problemów współczesnego polskiego rolnictwa. Właśnie kwestię walki z podobnymi procederami podnoszą środowiska rolnicze, które w ostatnich tygodniach utworzyły AGROunię, czyli ruch społeczny na rzecz obrony polskiej produkcji rolnej.

Na podstawie: money.pl, tygodnik-rolniczy.pl.

Zobacz również: