Pankowski UEFA Rosja 2018 rasizmJak podaje The Guardian, Rafał Pankowski, znany polski zawodowy „antyfaszysta”, ostrzega przed „problemem rasizmu na rosyjskich stadionach”.

Pankowski obecnie zbija kapitał polityczny w europejskiej federacji piłkarskiej – jak pisze The Guardian, „monitoruje rasizm na rosyjskich stadionach przy wsparciu UEFA”, będąc szefem nowopowstałej komórki East European Monitoring Centre. W związku z niedawnym wybraniem Rosji na gospodarza piłkarskich mistrzostw świata w 2018 roku, Pankowski uderza w alarmujący ton, twierdząc m.in, że „rosyjski związek przymyka oko na problem rasizmu na stadionach”, „mecze są często okraszone rasistowskimi przyśpiewkami”, „na stadionach powszechne są nazistowskie slogany”, „wysoki jest odsetek zbrodni nienawiści”, „na ulicach są rasistowskie graffiti”, „główne księgarnie otwarcie sprzedają rasistowską literaturę”, „gangi skinheadów często biją czarnoskórych”, a całą tę Sodomę i Gomorę miał widzieć na własne oczy podczas wizyty w Moskwie. Uważa również, że organizacja mistrzostw to wyzwanie dla rosyjskich władz oraz federacji piłkarskiej, aby zmierzyć się z „problemem rasizmu” i „zbudować nową kulturę wokół futbolu”.

Pankowski jest jednym z założycieli „antyfaszystowskiego” stowarzyszenia Nigdy Więcej. Stowarzyszenie to znane jest m.in. z kolaboracji z PZPN, owocem której było stworzenie absurdalnej listy tzw. „symboli zakazanych” na polskich stadionach. Symbole z listy miały być rzekomo „rasistowskie i faszystowskie”, jednak o rzetelności „Nigdy Więcej” i jego aktywistów świadczył fakt umieszczenia na liście m.in. symbolu przedwojennych polskich narodowych demokratów tzw. „mieczyka Chrobrego” oraz falangi – symbolu prawnie zarejestrowanego przez legalnie działającą partię Narodowe Odrodzenie Polski.

na podstawie: guardian.co.uk