Przedstawiciele kilku nacjonalistycznych partii politycznych z poszczególnych krajów spotkali się w Mediolanie, aby przez piątek i sobotę wziąć udział we wspólnych warsztatach i omówić dalszą perspektywę współpracy europejskich nacjonalistów. Biorące udział w spotkaniu partie wchodzą w skład Europejskiego Sojuszu Ruchów Narodowych (Alliance of European National Movements, AENM) – organu powołanego w 2009 roku w Budapeszcie, w celu utworzenia realnej alternatywy dla posunięć Parlamentu Europejskiego.

W Mediolanie debatować będą nacjonaliści z włoskiego Trójkolorowego Płomienia, francuskiego Frontu Narodowego, Brytyjskiej Partii Narodowej, portugalskiej Partii Odrodzenia Narodowego, belgijskiej Narodowej Demokracji, Słoweńskiej Partii Narodowej oraz węgierskiego Jobbiku, z którego inicjatywy zrodził się pomysł powołania Europejskiego Sojuszu Ruchów Narodowych. Włoscy gospodarze nie wykluczają także skromniejszych delegacji z Rosji, Polski, Hiszpanii, Szwecji, Litwy, Malty czy Bułgarii.

Podobne wydarzenie miało miejsce dokładnie tydzień temu w Warszawie, gdzie Nick Griffin z brytyjskiej BNP wraz z Belą Kovacs’em z Jobbiku ogłosili otwarcie biura AENM w polskiej stolicy. Jak informuje portal Narodowcy.net, zamysłem inicjatywy jest stworzenie struktur paneuropejskiej partii, mogącej być odpowiedzią europejskich nacjonalistów na nowe zasady wyboru do Parlamentu Europejskiego, zezwalające tworzenie wspólnych list frakcjom znajdującym się w Europarlamencie.