Sieć brytyjskich supermarketów Waitrose postanowiła wycofać ze swojej oferty zestawy czekoladowych wielkanocnych kaczek, ponieważ część klientów miała poważne zastrzeżenia do oznaczających je etykiet. Ich zdaniem sklep miał promować rasizm poprzez określenie ciemnych czekoladek mianem „brzydkich”, podczas gdy kaczki z białej i mlecznej czekolady zostały opisane pozytywnie.

Zestaw czekoladek wielkanocnych miał składać się z trzech czekoladowych figurek, które przybrały kształt kaczki. Każda z nich została przy tym wykonana z różnych rodzajów czekolady i opatrzona odpowiednim podpisem na opakowaniu. Kaczka z białej czekolady opisana była jako „puszysta”, wykonana z mlecznej czekolady jako „chrupiąca”, natomiast trzecia zrobiona z ciemnej czekolady określona została mianem „brzydkiej”.

Część klientów była tym ostatnim faktem oburzona, dopytując się sieci dlaczego ciemna czekolada nie mogła zostać opisana w sposób pozytywny, ponieważ ich zdaniem mogło to być przejawem rasizmu. Inni internauci apelowali jednak o opamiętanie, bo według nich było to nawiązanie do bajki „Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena.

Brytyjska sieć sklepów postanowiła ostatecznie ugiąć się pod naporem krytyki części klientów, dlatego ich przeprosiła i wycofała czekoladowe zestawy ze sprzedaży. Słodycze mają wrócić do sklepów dopiero po przepakowaniu i zmianie etykiet.

Na podstawie: independent.co.uk.