francbaNie ustają protesty przeciwko pomnikowi upamiętniającemu ofiary niemieckiej okupacji na Węgrzech. Po instalacji monumentu, w Budapeszcie doszło do przepychanek agresywnych Żydów z policją.

Pomnik od początku powstania idei jego budowy, wzbudzał kontrowersje wśród licznej na Węgrzech społeczności żydowskiej. Doprowadził nawet do wycofania się Związku Wyznaniowych Gmin Żydowskich na Węgrzech z Roku Pamięci Ofiar Holocaustu, który jest obchodzony w tym roku z inicjatywy rządzącej centroprawicy z partii Fidesz. Żydzi zarzucają rządzącym, że monument zrównuje „ofiary i katów”, ponieważ nie ma na nim wzmianki o współudziale Węgrów w Holocauście i niemieckiej okupacji na Węgrzech.

Ostatecznie pomnik został zainstalowany pospiesznie w nocy z soboty na niedzielę. Od wczoraj przeciwko monumentowi trwają protesty. Policja zatrzymała trzy osoby, które rzucały jajkami i przepychały się z funkcjonariuszami. Przedstawiciele społeczności żydowskiej na Węgrzech co chwila próbują wywrócić barierki otaczające monument i wykłócają się z policją. Żydów wspierają partie lewicowe, na czele z Koalicją Demokratyczną byłego premiera Ferenca Gyurcsány’ego, odpowiedzialnego niemal za bankructwo Węgier.

na podstawie: kuruc.info, mno.hu