holodolNajwiększe żydowskie organizacje na Węgrzech, na czele ze Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich na Węgrzech, zapowiedziały bojkot rządowego Roku Pamięci o Holocauście. Przyczyną są rozbieżności dotyczące przede wszystkim pomnika upamiętniającego ofiary okupacji niemieckiej na Węgrzech.

Decyzję o bojkocie wydarzenia, podjął wczoraj Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich na Węgrzech (Mazsihisz), który dołączył do paru mniejszych organizacji społeczności żydowskiej. Nie zgadzają się one na formę obchodów Roku Pamięci o Holocauście, a przede wszystkim nie podoba im się projekt pomnika, który ma upamiętniać ofiary niemieckiej okupacji na Węgrzech. Według Żydów, monument zakłamuje węgierską historię, ponieważ nie wspomina o współpracy Węgrów z Niemcami w czasie II Wojny Światowej, czyli przede wszystkim o proniemieckich rządach Partii Strzałokrzyżowców i premiera Ferenca Szalasiego.

Organizacje żydowskie nie wykluczają jednak powrotu do rozmów z rządem centroprawicowego Fideszu, jednak domagają się spełnienia swoich postulatów. Premier Viktor Orban ma przedstawić swoje stanowisko w tej sprawie w tym tygodniu.

na podstawie: politics.hu, kuruc.info, magyarhirlap.hu