wolność dla nacjonalistów14 stycznia ukraińscy autonomiczni nacjonaliści demonstrowali pod budynkiem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych we Lwowie. Powodem zwołania pikiety były nasilające się w ostatnim czasie państwowe represje wobec nacjonalistów, wzmożone po wysadzeniu w powietrze pomnika Józefa Stalina w Zaporożu. Władze Ukrainy łączą to wydarzenie z nacjonalistami.

Po wszczęciu przez zaporoską prokuraturę postępowania ws. zamachu terrorystycznego, stale dochodzi do aresztowań osób związanych z organizacją Tryzub i partią Svoboda. Każdego z zatrzymanych oskarża się o wspomniany zamach terrorystyczny – zostali oni również pozbawieni kontaktu z prawnikami i rodziną, a miejsce ich osadzenia zostało utajnione.

Podczas pikiety skandowano „Nie dla państwa milicyjnego”, „Stop represjom politycznym” czy „Wolność dla nacjonalistów”. Demonstrujący nacjonaliści wystosowali także pismo do ministra spraw wewnętrznych Ukrainy, w którym domagają się natychmiastowego upublicznienia adresu więzienia z osadzonymi nacjonalistami, uwolnienia zatrzymanych, oraz ukarania funkcjonariuszy milicji, którzy podczas aresztowań dopuścili się złamania prawa. Protest zgromadził ponad sto osób.

Zdjęcia: opir.info