censorRok po założeniu pierwszego w Turcji oficjalnego stowarzyszenia ateistów, sąd zadecydował o zablokowaniu jego strony internetowej. Uznano, że prowokuje ona ludzi do nienawiści i wrogości oraz ich moralnej degradacji.

Sąd w Ankarze uznał we wtorek, że strona internetowa Stowarzyszenia Ateistów (Ateizm Derneği), obraża uczucia religijne muzułmanów, a także jest niezgodna z art. 216 tureckiego prawa karnego, które zakazuje prowokowania ludzi do nienawiści i wrogości. Dlatego od środy witryna organizacji założonej w kwietniu 2014 r. w Stambule, nie jest dostępna dla tureckich internautów bez użycia specjalnych programów omijających blokadę.

Stowarzyszenie skrytykowało działania sądu w Ankarze, twierdząc, że Turcja oddala się od nowoczesnych cywilizacji w takim samym tempie, w jakim decyzje sądów rozmijają się z rozumem. Zablokowanie witryny AD ma też świadczyć o skupieniu całej władzy w rękach jednego obozu politycznego. Działacze stowarzyszenia podkreślają, iż zostało ono oficjalnie uznane przez Unię Europejską, a jego przedstawiciele są zapraszani przez zachodnie uniwersytety i think tanki.

W Turcji zablokowanych jest obecnie ponad 66 tys. stron internetowych.

na podstawie: hurriyetdailynews.com