binaliTurecki premier Binali Yildirim ogłosił zakończenie operacji wojskowej w południowo-wschodniej części kraju, gdzie siły rządowe walczyły z komunistami z Partii Pracujących Kurdystanu. Teraz władze zamierzają zająć się odbudową zniszczonych miejscowości.

Szef tureckiego rządu wystąpił we wtorek przed parlamentarzystami zarządzanej przez siebie konserwatywnej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). W trakcie swojego przemówienia ogłosił on, iż tureckie siły wojskowe zakończyły operację wymierzoną w komunistycznych terrorystów z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), posiadających swoje największe struktury w południowo-wschodniej części Turcji. Operacja trwała od grudnia ub.r. i była odpowiedzią na serię zamachów terrorystycznych dokonanych przez kurdyjskich separatystów.

Yildirim zapowiedział jednocześnie odbudowę miast zniszczonych w trakcie turecko-kurdyjskich walk, jednak nie nastąpi to od razu. W pierwszej kolejności władze Turcji zamierzają bowiem ukarać burmistrzów i gubernatorów związanych z reprezentowaną w parlamencie Ludową Partią Demokratyczną (HDP), która oskarżana jest przez rządzących konserwatystów o udzielanie wsparcia kurdyjskim komunistom. Teraz taka możliwość ma być ograniczona prawnie.

Turecki premier jednocześnie skrytykował Kurdów, którzy jego zdaniem często narzekają zagranicznym ośrodkom na stan demokracji w Turcji, tymczasem nie potrafią przyznać się wewnątrz kraju do popełnionych błędów, takich jak właśnie wsparcie dla terrorystów.

Na podstawie: hurriyetdailynews.com.