Łotewski wicepremier i minister obrony narodowej Artis Pabriks skrytykował działania banków należących do szwedzkiego kapitału. Jego kraj zaczął produkcję opancerzonego pojazdu terenowego opracowanego przez fińską firmę Patria, ale nie dostał kredytów na ten cel z powodu związków tych instytucji ze szwedzką socjaldemokracją.

Nowa wersja opancerzonego pojazdu terenowego miała być produkowana początkowo jedynie w samej Finlandii. Ostatecznie na mocy porozumienia z fińską firmą Patria będzie ona również konstruowana na Łotwie. Łotewski przemysł zbrojeniowy miał jednak kłopot z pozyskaniem kapitału na realizację powyższej inwestycji, o czym napisał na Twitterze szef tamtejszego resortu obrony.

Pabriks wprost wyraził rozczarowanie postawą szwedzkich banków Swedbank i SEB. Zdaniem łotewskiego polityka, podejmują one swoje decyzje biznesowe w oparciu o motywacje polityczne. Z tego powodu nie udzieliły one kredytu Łotyszom, uznając produkcję wspomnianego pojazdu opancerzonego za „nieetyczną”.

Swedbank i SEB od 2000 roku zajmują wręcz dominującą pozycję w sektorze bankowym państw bałtyckich. Oba banki należą do szwedzkiej rodziny Wallenbergów, która powiązana jest ze Szwedzką Socjaldemokratyczną Partią Robotniczą (SAP). Warto zaznaczyć, że wielu członków bałtyckiej elity ma za sobą pracę właśnie w obu wspomnianych instytucjach.

Na podstawie: friatider.se.