soczi2Bezpłatna szwedzka gazeta „Metro”, wzięła na celownik Igrzyska Olimpijskie. Według wypowiadających się dla niej naukowców, zawody w Soczi „wywołują niebezpieczny nacjonalizm”.

Zdaniem doktoranta Johna Hellstroma ze Szkoły Nauk o Sporcie i Zdrowiu, patriotyzm w Europie zanikł, lecz rozbudzają go międzynarodowe imprezy sportowe, takie jak Igrzyska Olimpijskie. Prowadzą one bowiem do wzmocnienia poczucia tożsamości narodowej, a tym samym do „niezdrowych’ objawów nacjonalizmu.

Rywalizacja między narodami wzmacnia podział „my-oni”, a także prowadzi do powstawania stereotypów dotyczących innych państw. Wygrane w zawodach mogą również powodować poczucie narodowej pychy i wyższości nad innymi.

Trenerka kobiecej kadry piłkarskiej Szwecji, Pia Sundhage, twierdzi natomiast, że sport nie generuje nierówności, ponieważ raz się w nim przegrywa, a raz wygrywa. Według niej, nie ma nic złego w poczuciu dumy narodowej i bezpieczeństwa, natomiast słowo „nacjonalizm”, jest zbyt często używane w negatywnym kontekście.

na podstawie: metro.se.