nacionalni strojSerbski sąd konstytucyjny wydał decyzję o zakazie działalności istniejącej od kilku lat nieformalnej grupy Formacja Narodowa (Nacionalni Stroj). Sąd uargumentował swój wyrok oklepaną formułką, jakoby Formacja Narodowa za pośrednictwem swoich materiałów „podżegała do nienawiści rasowej i etnicznej”, a także miała być „tajną ekstremistyczną organizacją”.

Sprawa w sądzie konstytucyjnym oficjalnie rozpatrywana była od 2008 roku, po apelu żłożonym przez ówczesnego prokuratora generalnego. W rzeczywistości jednak wydanie zakazu działalności FN właśnie teraz jest kontynuacją państwowych represji, które uderzyły w narodowych aktywistów po rozbiciu przez nich belgradzkiej parady homoseksualistów w październiku ubiegłego roku. Zatrzymano wówczas kilkunastu nacjonalistów – w tym głównych przedstawicieli serbskich organizacji nacjonalistycznych (Srpski Obraz, SNP 1389, Nacionalni Stroj), z pośród których trzech zostało osadzonych w więzieniu (o sprawie pisaliśmy tutaj).

Zakaz działalności oznacza m.in. ściganie z urzędu osób, które posługują się symboliką ugrupowania – w przypadku Formacji Narodowej decyzja ta wydaje się być dosyć kuriozalna, gdyż aktywiści ugrupowania posługiwali się serbskim godłem narodowym.