Serbski minister obrony narodowej Aleksandar Vulin przebywając z wizytą w Rosji stwierdził, że dotychczasowa współpraca wojskowa obu państw rozwija się pomyślnie, stąd realizowane są wcześniej zawarte porozumienia. Ponadto serbscy żołnierze w przyszłym roku będą uczestniczyli w defiladzie z okazji kolejnej rocznicy zakończenia II wojny światowej.

Oficjalnie Serbia utrzymuje neutralność w kwestiach wojskowych, tym niemniej stara się współpracować w tej dziedzinie zarówno z Rosją, jak i z Sojuszem Północnoatlantyckim. To Rosjanie pozostają jednak głównym dostarczycielem uzbrojenia dla Serbii, dlatego w ostatnim czasie dzięki udostępnieniu swojego terytorium przez Węgry, do Serbii mogły dotrzeć nowe dostawy uzbrojenia w postaci pojazdów wojskowych.

Z tego powodu szef serbskiego resortu obrony narodowej spotykając się ze swoim rosyjskim odpowiednikiem, Siergiejem Szojgu, podkreślił terminową realizację porozumień podpisanych przez prezydentów Serbii i Rosji, Aleksandara Vucicia i Władimira Putina. Sam Szojgu wyraził nadzieję, że wzajemna współpraca wojskowa będzie dalej się rozwijać, a także zaprosił serbskich żołnierzy na obchodzony 9 maja w Moskwie „Dzień Zwycięstwa”.

Na podstawie: politika.rs.