orangefreestateflagCzłonkowie afrykanerskiej grupy Boer-Afrikaner Volksraad widzą w nadchodzących rozmowach z rządem poważny krok naprzód do osiągnięcia swoich celów czyli prawa do samostanowienia Afrykanerów, które zamierzają osiągnąć w sposób pokojowy.

Przewodniczący organizacji Andres Breytenbach powiedział w środę w Pretorii podczas konferencji prasowej, że Afrykanerzy od dwóch stuleci walczą o swoją niepodległość i ustanowienie swojego państwa. Zaznaczył, że pozytywnie odbierają gotowość rządu do rozmów z nimi. Według Breytenbacha, w rozmowach, które mają odbyć się pod koniec sierpnia ma wziąć udział prezydent RPA Jacob Zuma lub jego zastępca Cyril Ramaphosa. Dotyczyć one mają koncepcji terytorialnego samostanowienia Burów / Afrykanerów.

Organizacja złożyła w sądzie wniosek o wyznaczenie terytorium, które miałoby w przyszłości stać się państwem burskim. W odpowiedzi otrzymano pismo z propozycją rozmów z rządem. To, zdaniem organizacji, może być krokiem w kierunku osiągnięcia celu w drodze negocjacji a nie sporów. Organizacja zapowiedziała również ankietę wśród Afrykanerów, która miałaby pokazywać stosunek społeczności do utworzenia własnego państwa. Jej wyniki miałyby zostać przedstawione rządowi.

„Chcemy być krajem, w którym sami możemy decydować o swoich sprawach. Przed 1994 rokiem byliśmy samorządnym narodem, ale później straciliśmy naszą niezależność. Jesteśmy mniejszością i nie mamy żadnego wpływu na kurs polityczny RPA. Jeśli uda nam się utworzyć własne państwo możemy stać się czynnikiem stabilizującym dla całej południowej części Afryki” powiedział Breytenbach.

Na podstawie: South African Times Live