syriaPodczas piątkowego spotkania między rosyjskimi i amerykańskimi dyplomatami wysokiego szczebla, Rosja zapowiedziała, że będzie dalej wspierać kampanię syryjskiego prezydenta Baszara al-Assada. Chodzi przede wszystkim o jego walkę z zagranicznymi bojownikami, wspierającymi radykalną syryjską opozycję.

Przedstawiciele rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych, powiedzieli po rozmowach które odbyły się w Moskwie, że zagraniczni bojownicy są zagrożeniem zaróno dla Syrii, jak i dla bezpieczeństwa regionu. Dlatego Rosja będzie wspierać walkę prezydenta al-Assada i części syryjskiej opozycji, przeciwko najradykalniejszej części przeciwników syryjskiego rządu. Kilka dni temu strona rządowa i niektóre ugrupowania opozycyjne, porozumiały się w sprawie wspólnego zwalczania dżihadystów i wahhabistów, czyli zwolenników najradykalniejszych odłamów islamu.

Spotkanie pomiędzy dyplomatami odbyło się przed kluczowymi rozmowami szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa i sekretarza stanu USA Johna Kerry’ego. Za kilka dni politycy spotkają się w Paryżu, aby omówić kwestię zbliżającej się konferencji kryzysowej dotyczącej Syrii. Pod koniec stycznia odbędzie się ona w szwajcarskiej Genewie.

na podstawie: presstv.ir