russkij marsz 2011 Русский марш 20114 listopada, w Dzień Jedności Narodowej, ulicami Moskwy przeszedł jeden z największych corocznych marszów środowisk patriotycznych i nacjonalistycznych: „Ruski Marsz”. Według różnych źródeł, w tym roku udział w nim wzięło od pięciu do nawet dwudziestu tysięcy osób.

Pochód rozpoczął się o godzinie 14:00 przy stacji metra Ljublino i ruszył w stronę stacji Bratislavskaja. Wznoszono okrzyki, m.in.: „Rosja dla Ruskich, Moskwa dla Moskwian”, „Wolność ruskiej młodzieży”, „Nie chcemy karmić Kaukazu”, „Rosja bez Putina”, pojawiły się głosy solidarności z narodem Libii. Na Marszu zebrały się, jak co roku, bardzo różnorodne środowiska. Od systemowej i quasisystemowej prawicy, poprzez radykalnych nacjonalistów i kibiców piłkarskich, po zwykłe rodziny, środowiska ortodoksyjne itd.

Nie obyło się również bez zbiegowiska skrajnych lewicowców i młodych komunistów, określających siebie mianem „antyfaszystów”, jednak bardzo liczne siły policyjne nie dopuściły uczestników kilku(nasto)tysięcznego Marszu do około 400-osobowej grupy czerwonej młodzieży.

Około 15:00 Marsz dotarł do stacji metra Marino, gdzie przemawiał między innymi jeden z organizatorów, Vladimir Tor. Poruszył on sprawę porannego zatrzymania innego z organizatorów, Konstantina Krylova, któremu postawiono zarzuty z niesławnego paragrafu 282, będącego „batem” systemu głównie na nacjonalistów – zarzuca się mu „wzniecanie nienawiści i wrogości oraz nieposzanowanie ludzkiej godności”. Po mitingu odbył się koncert, a około 16:30 uczestnicy Marszu powoli zaczęli się rozchodzić.

Co ciekawe, wcześniej tego samego dnia, około godziny 11:00 w tym samym rejonie przeszedł alternatywny „Ruski Marsz”, w którym wzięło udział około 300 osób, a jego wydźwięk był przynajmniej w kwestii Kaukazu całkiem odmienny. Skandowano „Nie dla Rosji bez Kaukazu”, a jeden z uczestników wygłosił opinię, iż hasło „Dość karmienia Kaukazu” nie ma sensu, gdyż Kaukaz zamieszkują również Rosjanie (w etnicznym wymiarze tego słowa, czyli Ruscy).

Według organizatorów, mniejsze marsze odbyły się również w 18 innych miastach Federacji.

 

 

na podstawie: grani.ru, źródła własne

fot. chusovitin.livejournal.com

więcej informacji o Marszu w internecie pod hasłem Русский марш 2011