narodna-volya-rusRosyjscy nacjonaliści kolejny raz zaakcentują swój sprzeciw wobec władz Federacji Rosyjskiej i jej starań mających na celu stłamszenie ukraińskiej niepodległości. 21 września w Moskwie odbędzie się demonstracja przeciwko wojnie z Ukrainą, na którą mobilizują się m.in. narodowi rewolucjoniści z autonomicznej grupy Wola Ludu (Narodna Volya).

Podobna antywojenna demonstracja odbyła się w marcu, a udział w niej wzięło niemal sto tysięcy osób. Wówczas nacjonaliści z Woli Ludu stawili się na niej z hasłem przewodnim „Wolność narodom, śmierć imperiom”, które, jak rozwinęli na swojej stronie internetowej, „wyraża zrozumienie konieczności wspólnej walki wszystkich uciskanych narodów za ich oswobodzenie z ucisku państwowej, imperialistycznej polityki, niezależnie od kogo ona pochodzi”. W tym przypadku, nacjonaliści przez imperializm rozumieją, rzecz jasna, działania Federacji Rosyjskiej względem Ukrainy. 

W manifeście nacjonalistów zachęcającym do wzięcia udziału w zbliżającej się demonstracji czytamy: „(…) Wzywamy wszystkich uczciwych obywateli do wyjścia w ten dzień na ulice, w składzie zjednoczonego bloku narodowo-rewolucyjnych sił dla zamanifestowania jedności, solidarności i spójności wszystkich silnych duchem – wszystkich tych, którzy nie poddali się hipnozie kremlowskiej propagandy nienawiści i wrogości, gotowych sprzeciwić się pełzaniu naszej ojczyzny w bezdeń szowinistycznego imperializmu i ciemności”.

Udział w demonstracjach i pikietach nie jest jedyną formą działalności rosyjskich nacjonalistów w tej sprawie. Od początku konfliktu na Wschodzie niemal wszystkie nacjonalistyczne ugrupowania w Rosji prowadzą akcje solidarnościowe z Ukraińcami, organizując zbiórki żywności czy materiałów niezbędnych na froncie (m.in. opatrunków Celox, przeznaczonych do zatrzymywania krwawienia z głębokich ran). O tym, że działania są jak najbardziej szczere świadczyć może przede wszystkim fakt, że w powołanym przez ukraińskich nacjonalistów międzynarodowym Batalionie Azow niemały procent ochotników stanowią Rosjanie.

na podstawie: narvol.org, źródła własne