iran-konferencja-przeciwko-terroryzmowiIrański prezydent Hasan Rowhani powiedział, że państwa finansujące terrorystów, muszą skończyć z pośrednią i bezpośrednią pomocą materialną dla radykałów i zacząć współpracować z ich ofiarami.

„Kraje, które przyczyniły się do stworzenia terroryzmu poprzez organizowanie i udzielanie pomocy finansowej, muszą wyraźnie odciąć się od tego procederu i zakończyć bezpośrednie i pośrednie finansowanie terrorystów” – mówił przywódca Iranu podczas konferencji antyterrorystycznej, zorganizowanej w Teheranie. Dodał, że kraje tranzytowe muszą wykazać wolę polityczną i rozwinąć mechanizmy przywracające pokój i bezpieczeństwo w regionie

Według Rowhaniego, państwa sponsorujące dotychczas radykałów, powinny rozpocząć współpracę z ich ofiarami, oferując pomoc finansową i wojskową. Działania terrorystów doprowadziły bowiem do zbrodni przeciwko ludzkości w Iraku i Syrii, zaś kraje które miały wkład w ten proceder, muszą wyrównać powstałe szkody.

Irański polityk wezwał również do współpracy regionalnej w zakresie edukacji, co miałoby pozwolić na przeciwdziałanie przemocy i ekstremistycznym interpretacjom religii. Skrytykował przy tym Radę Bezpieczeństwa ONZ za niewydolność ws. zwalczania terroryzmu.

Rowhani wielokrotnie potępiał działania Państwa Islamskiego, wzywając do współpracy międzynarodowej w celu zwalczania terroryzmu.

na podstawie: presstv.ir

Zobacz również:
– Islamski terroryzm połowy XX i XXI wieku oraz jego pośrednie związki ze Stanami Zjednoczonymi