habaninaNorweska minister rolnictwa, Sylvi Listhaug, wezwała szpitale, więzienia i szkoły do serwowania większej ilości wieprzowiny. Minister twierdzi, że placówki te powoli wycofują wieprzowinę z menu, aby dopasować je do żądań muzułmanów.

„Nie możemy przestać serwować wieprzowiny ponieważ do Norwegii przyjechali muzułmanie. Ludzie odpowiedzialni za wyżywienie w publicznych placówkach powinni umieszczać wieprzowinę w menu a dopiero wtedy upewnić się, że ktoś kto nie je wieprzowiny może dostać coś innego” – powiedziała polityk prawicowej Partii Postępu.

Bjorn-Ole Juul-Hansen, dyrektor norweskiego stowarzyszenia branży mięsnej powiedział, że placówki publiczne zamawiają od jakiegoś czasu znacznie mniej mięsa wieprzowego. „Nasi członkowie uważają, że wiele instytucji publicznych, takich jak przedszkola czy szkoły często rezygnuje z wieprzowiny w menu w interesie niewielkiej mniejszości” – powiedział Juul-Hansen.

Willy Haugen, który kontroluje catering w norweskich więzieniach przyznał, że wieprzowina pojawia się w menu mniej więcej raz na dwa tygodnie.

na podstawie: The Local