Biura północnoirlandzkiej partii Alliance, która poparła wniosek o zdjęcie brytyjskiej flagi z budynku ratusza Belfastu, zostały podpalone podczas protestów lojalistów. Zniszczono biura partii w hrabstwie Antrim, doszło tam także do starcia z policją tłumu liczącego ok 1600 osób.

Niektórzy z radnych tej partii na razie nie powrócili do swoich domów w obawie o bezpieczeństwo. Członkowie Alliance mówią, że padają ofiarą zastraszenia ze strony lojalistów.

W poniedziałek w Belfaście doszło do zamieszek tuz po głosowaniu na którym ustalono, że flaga Wielkiej Brytanii nie będzie powiewać nad budynkiem ratusza przez cały rok, a jedynie w wyznaczone dni, których będzie siedemnaście w roku (czytaj Spór o brytyjską flagę w Belfaście)

To kolejne napięcia w Północnej Irlandii na linii lojaliści-republikanie. W ostatnich dniach wiele emocji wywołuje również sprawa parku zabaw dla dzieci w Newry, który nosi imię bojownika Tymczasowej IRA (PIRA) i uczestnika strajku głodowego, Raymonda McCreesh. McCreesh brał udział w głośnych protestach członków IRA w więzieniu w 1981 roku, zmarł po 61 dniach strajku głodowego. W zeszłym roku historycy połączyli osobę McCreesha z tzw. masakrą w Kingsmill, gdzie oddział South Armagh Republican Action Force (wśród napastników mieli być członkowie PIRA), pomimo zawieszenia broni zastrzelił 10 protestantów.

W poniedziałek rada dystryktu Newry i Mourne przegłosowała utrzymanie nazwy parku imieniem McCreesha, co wywołało napięcia pomiędzy lojalistami i republikanami. Kilka dni wcześniej pro-republikańskimi napisami pokryty został pomnik ofiar masakry w Kingsmill. Park zabaw został przemianowany w 2001 roku, wcześniej nosił nazwę Patrick Street Play Area. Sprawa wróciła na posiedzenie rady dystryktu po jedenastu latach, była dyskutowana w zeszłym miesiącu a w poniedziałek utrzymała nazwę parku.

Do akcji wkroczyły rodziny zabitych w Kingsmill, politycy Demokratycznej Partii Unionistów i Zakon Oranżystów. Lojaliści szukają także poparcia u ważniejszych polityków brytyjskich, domagając się potępienia utrzymania nazwy parku.